Vzdelávacie projekty

MŠ je zapojená do viacerých projektov, prostredníctvom ktorých si deti osvoja nové poznatky hravou formou.

ADAMKO HRAVO,  ZDRAVO  –  ťažiskovou formou projektu je učebná pomôcka – mimická bábka „ADAMKO“, prostredníctvom ktorej deti chápu a vnímajú slabších či zdravotne oslabených rovesníkov. Charakter projektu by mal napomôcť pri riešení rôznych výchovných situácií. Koncepčne sa opiera o doplnkové pracovné zošity.

osvojenie si správnej techniky čistenia si zubov

DENTAL ALARM – Osvetový program Dental Alarm naučí Vaše dieťa správne si čistiť zúbky. Pretože správna prevencia zaistí Vašemu dieťaťu zdravé zúbky po celý život.

Školiteľ prinesie na prvé školenie 2 zubné kefky pre každé dieťa. Jedna je určená na čistenie zubov v škole, druhú si dieťa vezme domov. Okrem zubných kefiek Curaprox ultra soft kids, deti dostanú aj plastový pohárik, pexeso, omaľovánku, tetovačky, nálepky a iné motivačné materiály. Po skončení školenia im budú odovzdané aj certifikáty o absolvovaní školenia.
Program Dental Alarm sa skladá zo štyroch tematických prednášok. Každá prednáška trvá 45 minút + 15 minút praktická inštruktáž správnej techniky čistenia chrupu.

1. Dentálna hygiena. Deti sa naučia správnu techniku čistenia zubov. Dozvedia sa tiež, aké vlastnosti by mala mať správna zubná kefka a prečo. Každé dieťa dostane plastový pohárik, a zubné kefky Curaprox ultra soft kids.
  2. Anatómia. Deti budú pracovať s modelom chrupu. Naučia sa nielen stavbu zubov, ale pochopia tiež úlohu ďasien, jazyka a pier. Školiteľ dá deťom kolovať aj vytrhnutý zub.
  3. Kazoveda - patogenita. Deti sa dozvedia súvislosti medzi zubným povlakom a ochoreniami zubov. Naučia sa tiež, ako týmto ochoreniam predchádzať.
  4. Výživa. Školiteľ deťom vysvetlí správne stravovacie návyky, ktoré pomáhajú predchádzať problémom so zubami. Naučí ich, akým potravinám či nápojom sa majú vyhýbať.

Školením sprevádza Mgr. Eva Felšöci - certifikovaný školiteľ vzdelávacieho osvetového programu Dental Alarm & Brusher.

Lili a Lolo

Spolupráca s ČERVENÝM KRÍŽOM – projekt na podporu zdravia v zmysle zvyšovania prevencie úrazov, predchádzaniu šírenia nákazlivých chorôb a zvyšovanie úrovne hygienických návykov. Pomocou projektu si deti upevňujú zdravie, fyzickú zdatnosť a odvahu. Získavajú prvé informácie o krvi, akú má funkciu, zvykať si na ňu ako na životodarnú tekutinu. Projekt je pod záštitou Červeného kríža a deti majú možnosť sa stretávať so školiteľkou 1x do mesiaca.

cvičíme so stuhamiZDRAVÝ CHRBÁTIK

ZDRAVÝ CHRBÁTIK –  Prvoradým cieľom sú deti a našim úmyslom je pozitívne a hravou formou naštartovať u nich chuť cvičiť, vybudovať v nich pozitívny vzťah k cvičebným pomôckam, zamerať sa na komplexné posilnenie ich chrbtice.

Naša MŠ sa minulý rok úspešne zapojila do celoslovenského projektu. Odbornou prednáškou realizovanou fyzioterapeutkou nám boli poskytnuté nielen odborné poznatky, no najmä  praktické ukážky cvikov, ktoré tento šk. rok budeme s deťmi pravidelne realizovať pri rannom cvičení. Praktické zdravotné cvičenia sú zamerané na správne držanie tela s podporou na precvičenie chrbtového svalstva, ako prevencia pred deformáciou chrbtice. Zaradené budú aj cviky na plochonožie. MŠ získala DVD so zdravotnými cvičeniami. Disponujeme aj rôznymi video ukážkami s cvikmi, pri ktorých používame expander, šatky, alebo fit lopty.

posilnenie chrbtice

Cieľom projektu:

- pohyb je veľmi dôležitý pre vývin dieťaťa a najmä chôdza na boso a na čerstvom vzduchu veľmi priaznivo vplýva a stimuluje funkciu mozgu.

Projekt prebieha celý mesiac MÁJ, počas ktorého mailom dostaneme pohybové úlohy na každý deň. Aby sme boli na olympiádu pripravení.

Vyvrcholenie bosonohej olympiády bude v dňoch od 30.mája - 03.júna.2022, kedy MŠ zrealizujú olympiádu a oslávia tak Deň Detí zdravým pohybom. Súčasťou projektu je získanie komplet vypracovaných 11 stanovíšť pre bosonohé súťaže. Pohybové video - rozcvička pred olympiádou i množstvo materiálov (omaľovánky, označenie stanovíšť, pohybové pracovné listy a pod.) a taktiež aj publikácie 24 autorských riekaniek s cvikmi pre zdravý pohyb detí.

Zodpovedná za projekt: Mgr. Eva Felšoci.